Årsmøde d. 7-8 april 2022!

Reserver datoen. Mere info følger.

Se programoversigten her (små ændringer kan forekomme)

Se oversigten over udstillere her

Se indkaldelse til Generalforsamling her

Tilmeld dig her

Årsberetning fra uddannelsesudvalget 2021 kan ses her

Årsberetning fra kodeudvalget 2021 kan ses her

Se den elektroniske programoversigt herunder:

 TORSDAG D. 7. APRIL (SAL A)

FREDAG D. 8. APRIL (SAL A)

 TORSDAG D. 7. APRIL (AUDITORIUM)

 FREDAG D. 8. APRIL (AUDITORIUM)

 POSTERS (SAL C)

TORSDAG D. 7. APRIL

09.00-10.00

REGISTRERING

SAL A

- Moderator: Christian von Buchwald

10.00-10.15

Velkomst ved formand Thomas Kjærgaard

10.15-11.15

Valerie Lund: EPOS2020 and the evolving management of CRS’

11.15-11.45

KAFFE - 

BESØG HOS UDSTILLERE

SAL A
- Moderator: Christian von Buchwald

11.45-12.15

Anette Kjeldsen: Biological treatment for Nasal polyposis

12.15-12.45

Henrik Bredahl: Rhinoplastik forundersøgelse; do´s and don´ts

12.45-13.45

FROKOST I UDSTILLEROMRÅDET

13.45-14.15

Kleins Legat forelæsning ved Therese Ovesen

SAL A
Rhinologi og laryngologi – Moderator: Camilla Mehlum

14.15-14.30

14.30-14.45

14.45-15.00

15.00-15.15

15.15-15.45

KAFFE - 
BESØG HOS UDSTILLERE

SAL A
Vestibulogi – Moderator: Mads Klokker

15.45-16.00

16.00-16.15

16.15-16.30

16.30-16.45

16.45-17.00

KORT PAUSE

17.00-18.30

GENERALFORSAMLING

Festmiddag kl. 19.30

FREDAG D. 8. APRIL

SAL A
Hoved-Hals (Cancer) – Moderator: Tejs Ehlers Klug

09.00-09.15

09.15-09.30

09.30-09.45

09.45-10.00

10.15-10.45

KAFFE - 
BESØG HOS UDSTILLERE

SAL A
Hoved-Hals (Alment) – Moderator: Preben Homøe

10.45-11.00

11.00-11.15

11.15-11.30

11.30-11.45

11.45-12.00

12.00-13.00

FROKOST I UDSTILLEROMRÅDET

SAL A
Hoved-Hals (Thyroidea) – Moderator: Christoffer Holst Hahn

13.00-13.15

13.15-13.30

13.30-13.45

13.45-14.00

14.00-14.15

14.15-14.30

14.30-15.00

KAFFE - 
BESØG HOS UDSTILLERE

SAL A
Ph.d afhandlinger - Moderator: Thomas Kjærgaard

15.00-15.20

15.20-15.40

15.40-16.00

16.00-16.15

AFSLUTNING OG PRISOVERRÆKKELSE

TORSDAG D. 7. APRIL

AUDITORIUM
Uddannelse

– Moderator: Jens Jacob Henriksen

14.15-15.00

J Melchiors: Ny målbeskrivelse og simulationstræning

15.00-15.15

M Alanin: Rhinologisk fellowship på Guys and St. Thomas´ Hospital

15.15-15.45

KAFFE - 
BESØG HOS UDSTILLERE

AUDITORIUM
Uddannelse

– Moderator: Jens Jacob Henriksen

15.45-16.00

M Lüscher: Simulationstræning i ØNH-speciallægepraksis

16.00-16.15

B Karlsmose: Hvordan vinder man uddannelsesprisen i ØNH-speciallægepraksis?

16.15-16.30

T Kjærgaard: Simulationstræning ved akutte luftveje

16.30-16.45

J Mathiesen: Odense ØNH årets uddannelsespris

16.45-17.00

KORT PAUSE

17.00-18.30

GENERALFORSAMLING

Festmiddag kl. 19.30

FREDAG D. 8. APRIL

AUDITORIUM
Lugt /smag og Vaskulære lidelser – Moderator: Anette Kjeldsen

09.00-09.15

09.15-09.30

09.30-09.45

09.45-10.00

10.00-10.15

10.15-10.45

KAFFE - 
BESØG HOS UDSTILLERE

AUDITORIUM
Søvn – Moderator: Henrik Jacobsen

10.45-11.00

11.00-11.15

11.15-11.30

11.30-11.45

11.45-12.00

12.00-13.00

FROKOST

AUDITORIUM
Otologi – Moderator: Ramon Jensen

13.00-13.15

13.15-13.30

13.30-13.45

13.45-14.00

14.00-14.15

14.15-14.30

14.30-15.00

KAFFE - 
BESØG HOS UDSTILLERE

AUDITORIUM
Ph.d afhandlinger - Moderator: Michael Gaihede

15.00-15.20

15.20-15.40

15.40-16.00

16.00-16.15

AFSLUTNING OG PRÆMIEOVERRÆKKELSE

POSTERPRÆSENTATION SAL C.

-Moderator: Kim Werther

10.45-10.52

10.52-10.59

10.59-11.06

11.06-11.13

11.13-11.20

11.20-11.27

11.27-11.34

11.34-11.41

11.41-11.48

POSTERPRÆSENTATION SAL C.

-Moderator: Caroline Plaschke

13.00-13.07

13.07-13.14

13.14-13.21

13.21-13.28

13.28-13.35

13.35-13.42

13.42-13.49

13.49-13.56

13.56-14.03